Samozatrudnienie czy kontrakt

Data dodania: 28.01.2020

Dla początkujących kierowców praca za kółkiem wydaje się bezpieczna, stabilna, a przede wszystkim pewna. Cóż, zależy to od tego, do jakiego przewoźnika trafisz i na jaką formę zatrudnienia się zdecydujesz.

 

Zacznijmy od pracy na kontrakcie. Jej niewątpliwą zaletą jest tzw. socjal, prawo do zasiłku chorobowego czy prawna ochrona na wypadek nieuzasadnionego zwolnienia. Ponadto podatki i ubezpieczenie społeczne opłacane są na dobrych warunkach przez pracodawcę. Dzieje się tak dlatego, że wewnętrzne procedury księgowe i operacyjne, którym podlegają pracodawcy ustalane są przez rząd i odpowiednie władze podatkowe. W tym przypadku kierowca objęty jest również ogólnokrajową emeryturą, w przeciwieństwie do samozatrudnienia i konieczności indywidualnego dbania o takie sprawy.

Ciekawym aspektem są tu przepisy prawa odnoszące się do winy nieumyślnej kierowcy. Przykładowo, jeśli został zniszczony towar, pracodawca może obciążyć swojego pracownika maksymalnie trzykrotnością miesięcznego wynagrodzenia. Inaczej jest, jeśli udowodnimy celowość - wtedy kierowca ponosi pełną odpowiedzialność. Niemniej posiadanie umowy o pracę daje pewien parasol ochrony zatrudnianym truckerom.

Wspomniany wyżej potencjalny spokój i gwarancja praw pracowników często jednak nie interesują kierowców. Szybko przeliczają, co się bardziej opłaca i decydują się na własną działalność, a nawet noszą się z planami zakupu swojej ciężarówki. Kluczowym argumentem są pieniądze. Kierowca – przewoźnik nie może jednak jeździć, jak chce. W przypadku kontroli zmuszony jest wykazać odpowiednią ilość godzin pracy i przerw, a w przypadku nieprzestrzegania przepisów, to on ponosi odpowiedzialność.

Istotny jest również rodzaj umowy z przewoźnikiem – czy to współpraca, świadczenie usług transportowych, czy np. kierowanie pojazdem. Każde tego typu umowy obwarowane są przepisami, które mogą przekładać na kierowcę pełną odpowiedzialność cywilną za szkody w towarze, które powstały podczas transportu. Warto zatem dokładnie wczytać się w oferowane umowy, pytać i negocjować.

Decydując się na własną działalność koniecznie wykupcie polisę odpowiedzialności cywilno-prawnej. Warto w tym celu wybrać się bo biura, które ma w swoim wachlarzu co najmniej kilkanaście firm ubezpieczeniowych, by wyszukać polisę najbardziej odpowiadającą Waszym potrzebom.

Katarzyna Kucharska

kolArt-media

Udostępnij artykuł znajomym: